Stolní tenis (ping-pong)

Jak vybírat vybavení na stolní tenis ?


Před nákupem je potřeba se rozhodnout, jak často chci stolní tenis hrát a zda chci případně někdy hrát soutěžně nebo chci-li jej provozovat doplňkově jako šipky nebo kulečník - čili rekreačně. 
Kupujete-li první pálku dítěti, které jste přihlásili do některého z klubů stolního tenisu, nepořizujte mu hned profesionální pálku za Kč 2.000,- či více, protože jednak nevíte, zda dítě u sportu vydrží a jednak Vám trenér po čase sám doporučí vhodný typ pálky. Nicméně investici do první pálky nepodceňujte. Řiďte se níže uvedenými pokyny pro nákup pálky pro rekreační stolní tenis. Při správném nákupu s ní začátečník může hrát až půl roku. 
Níže uvedené informace jsou rozděleny do tří kapitol:

·         potřeby pro rekreační stoní tenis

·         potřeby pro soutěžní stolní tenis

·         doporučené ceny nákupu   (zejména pro rodiče malých stolně-tenisových nadšenců)

Pro rekreační stolní tenis najdete nabídku pálek v každé speciální prodejně se sportovním zbožím. I když jsou všechny pálky prodávané běžně v obchodech určeny rekreačním hráčům, příliš levné pálky okolo 100 Kč nedosahují zpravidla potřebné kvality. 
U pálky na stolní tenis jsou důležité tyto tři základní parametry: rychlost, spin (rotace) a kontrola. Rychlost odskoku míčku od pálky závisí mj. na tloušťce potahu (gumy), která může dosahovat 1-2,3 mm. Při vyšší rychlosti se ale zároveň snižuje kontrola,neboli cit pro míč. Jde o důležitou vlastnost, protože na citu pro míč závisí přesnost, tj. schopnost umístit míček přesně na stůl. Významnou roli hraje také spin, který je dán způsobem zpracování gumy. Pro všechny tři údaje neexistuje bohužel jednotný způsob měření nebo značení, a tak si každý výrobce vytváří vlastní stupnici. Při porovnávání jednotlivých pálek různých výrobců je proto třeba uvažovat relativně. Má-li například jeden výrobce pro všechny tři ukazatele desetibodovou stupnici, zatímco jiný třeba stobodovou, neznamená to, že pálka s rychlostí 7 u prvního je horší než pálka s rychlostí dvacet u druhého. Jednotlivé stupnice a hodnoty v nich znázorněné je rozumnější posuzovat vždy jen v rámci jedné značky. 
Pálka musí být především rovná, nezkroucená. Nestačí se na ni podívat jen ze strany, ale také zpředu. Není ani tak pravděpodobné, že by byla pálka zkřivena kvůli špatné výrobě, ale spíše následkem nedodržení přepravních a skladovacích podmínek. Základem každé pálky je totiž dřevo, respektive list slepený obyčejně z pěti různě silných dýh, které se po navlhnutí a rychlém vyschnutí mohou zdeformovat. Z praktického hlediska je dobré si zkusit, jak která pálka sedí v ruce. 
Existují tři základní typy držadel - rovný, konkávní a anatomický. Většina pálek má povrch gumy na obou stranách hladký ("soft") nebo s vroubky navrch ("sendviče") a závisí pouze na zvyku hráče, jaký typ mu vyhovuje. 
Někteří výrobci je klasifikují stejně jako míčky různým počtem hvězdiček, přičemž nikde není oficiálně stanoveno, kolik hvězdiček je maximum. Pokud je na gumě logo 
Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF) je pálka vyrobena v souladu s požadavky federace (které se každoročně upravují!) 
Podobně jako se výběr pálky řídí finančními možnostmi a úrovní hráče, je dobré se stejným způsobem rozhodovat také při nákupu míčků. Jejich kvalitu lze poměrně snadno poznat podle označení. Nejnižší úroveň mají míčky bez jakéhokoli označení nebo pouze s logem výrobce. U lepších míčků je kromě značky výrobce uvedena i kvalita podle počtu hvězdiček. Je-li na míčku vytištěno zároveň i logo ITTF (Mezinárodní federace stolního tenisu), jde o míčky nejvyšší kvality, s nimiž se hrají mezinárodní turnaje. Míčky jednotlivých kategorií se mezi sebou liší především přesností tvaru, protože ne vždy se podaří vyrobit ideálně kulatý míček. Jakákoli nepřesnost ovlivňuje odskok míčku, a tak ty, které mají nejvíc odchylek od ideálního tvaru, mají nejnižší ohodnocení. Veškeré kvalitní míčky mají švy vnitřní, tj. jsou po celém povrchu hladké. Málo kvalitní míčky mají vnější švy a v jejich místě je pak zřetelná rýha. I když jsou na trhu v drtivé většině míčky s průměrem 38 mm, oficiální průměr pro soutěže schválený ITTF je od této sezóny 40 mm. S většími míčky se dosahuje větší přesnosti při zásahu soupeřovy strany stolu, ale jsou také pomalejší. To by však zase mělo zatraktivnit hru pro diváky. Oficiálně schválené barvy pro míčky jsou bílá (na zelený stůl) a oranžová (na modrý stůl), prodávají se ale i různě zbarvené varianty pro zábavu. Nejlevnějšími značkovými míčky na českém trhu jsou míčky Double Fish, DHS a další.
 

Oblečení: pro rekreační stolní tenis nedokáži doporučit. Nicméně stolní tenis je sport, který se hraje v tričku s krátkým rukávem, v trenýrkách a sportovní obuvi (pokud se hraje v hernách, tak zásadně v lehčí, ale pevné sportovní obuvi bez černé podrážky!). 
Pokud chcete nutně být "in" a oblékat se značkově, nejlevnějším sortimentem na českém trhu jsou výrobky Double Fish, mj. značky Mistrovství světa 1999 a 2000.A značky tradiční jako Butterfly , Donic ,Stiga a další.

Pro soutěžní stolní tenis je důležité znát Pravidla stolního tenisu, která mají ustanovení i o materiálu (stůl, míčky, pálky atd.). 
Pálky se v běžných sportovních prodejnách nekoupí (přestože se některé obchody tak tváří). Naprostá většina hráčů, ne-li vůbec všichni, si pořizují nejdříve pro sebe nejvhodnější 
dřevo - prkno a na něj lepí gumy - potahy. Někdo stejný druh potahů na obě strany, někdo jiný potah na forhand a jiný na backhand. Protože bylo pro hráče těžké rozlišit, jakým potahem (a s jakými vlastnostmi) byl míček soupeřem odehrán, nařídila ITTF, že potahy na pálce musí být různé barvy: červené a černé (lhostejno která barva na které straně). Aby potah mohl být v soutěžním stolním tenise používán, musí být na aktuálním seznamu potahů, povolených ITTF. Čím dál více hráčů používá pro další zvýšení rychlosti a rotace potahu hit posledních let: opakované lepení potahů před každým zápasem. Pro tento účel se používají různé druhy speciálních netoxických lepidel, které rovněž musí být schváleny ITTF. Jejich aktuální seznammíčky o průměru 40mm, což je o 2mm více, než tomu bylo přechozích více než sto let. Výběr míčků je omezený seznamem schválených míčků ITTF. Mezinárodní federace vydala i předpisy o oblečení (a zejména o reklamách na nich). je na stránkách ITTF pravidelně aktualizován. 

 

Prkna: většina výrobců se přizpůsobuje značení dřev podle jejich rychlosti odrazu a kontroly letu míčku: 
DEF: pomalá prkna s velkou kontrolou, určená pro klasické obranáře 
ALL: středně rychlá prkna s dostatečnou kontrolu, určená pro všestranné hráče 
OFF: rychlá prkna s menší kontrolou, určená pro útočné hráče 
Ve všech kategoriích prken DEF, ALL, OFF výrobci dodávají více druhů, označovaných nejčastěji znaménky "+" a "-", přičemž "+" znamená vždy vyšší a "-" nižší rychlost. 
V České republice byla za komunistů velmi rozšířena pokoutní výroba prken podomácku. Mnohá z nich dosahovala vysoké kvality. Tito výrobci dnes nemají mnoho následníků, ale přesto lze - velmi levně - od soukromníků dřeva i dnes pořídit. 

 

Potahy: se dělí na "softy", "sendviče", "trávy" a "antitopspiny". Pro porovnání vlastností se uvádí nejčastěji stupeň rychlost, rotace a kontroly. 
"Softy" jsou potahy s hladkým povrchem. Vyrábí se v různých tloušťkách, přičemž obecně platí, čím vyšší tloušťka, tím vyšší rotace a čím menší tloušťka, tím větší rána. 
"Sendviče" jsou potahy s vroubky navrch. Mají vyšší kontrolu na úkor rotace. 
"Trávy" jsou potahy s vroubky navrch, které se od sendvičů liší vyšší hustotou a větší výškou vroubků. Jejich vtip je v tom, že Váš soupeř učiní rukou stejný pohyb, kterým míček udeří, avšak jeho let (zejména rotace) je většinou závislý na tom, jaký úder jste předtím zahráli Vy. 
"Antitopspiny" jsou potahy s téměř nulovou rychlostí, velmi nízkou rotací a velmi vyskou kontrolou. Hrají s nimi obranáři. 
Vyrábí se celá škála potahů kombinující různé stupně uvedených tří vlastností. 

 

Míčky: jsou bílé nebo oranžové. Bílé se používají na zelenýchstolech, zatímco pro modré stoly se doporučují oranžové míčky. 
Předpis o míčku je velmi detailní a vzhledem ke změně pravidla o míčku z 38 na 40 mm je i v češtině ve zkrácené verzi zveřejněn v internetovém 
týdeníku stolního tenisu TBT č. 23/2000
Pro soutěžní stolní tenis se používají výhradně míčky se třemi hvězdičkami. V některých okresech je povolena výjimka používat míčky dvouhvězdičkové, které jsou levnější. Na českém trhu je dostatek druhů míčků od různých výrobců. Slovan Bohnice hraje s míčky značky 
Double Fish, které patří k nejtvrdším míčkům s nejlepším odskokem.

Oblečení: Hráčské oblečení sestává zpravidla z košile s krátkým rukávem (dresu) a krátkých kalhot (šortek) nebo sukénky, ponožek a hrací obuvi; ostatní součásti oblečení, jako např. teplákovou soupravu nebo její části, nesmí mít hráč při hře na sobě, (kromě zvláštních případů, např. u handicapovaných sportovců). Hlavní barva dresu, sukénky nebo šortek musí být, vyjma rukávy a límečky dresu, jasně odlišná od barvy míčku, jímž se hraje. V soutěžích družstev nastupují hráči v jednotných úborech (platí zatím jen pro celostátní soutěže). 
Ve stolním tenise je tak jako v jiných sportech řada výrobců potřeb, kteří podporují svojí značku i výrobou oblečení. A tak i tento sport má svoje tzv. "prestižní" značky oblečení, přestože to samo o sobě ještě nikoho pingpong hrát nenaučilo. Nicméně, pro umísťování klubových znaků a logotypů sponzorů je jednotné a vkusné oblečení namístě. K cenově nejdostupnějším značkovým dresům se řadí barevná škála triček 
Double Fish. Nejvhodnější obuv na stolní tenis je sálová s podrážkou z přírodní gumy. Sportovní prodejny nabízí různé značky, ale na rozdíl od oblečení považuji za vhodné zakoupit boty na stolní tenis od specializovaných výrobců. Opět, sálové boty Double Fish jsou zdaleka nejlevnější boty ve srovnatelné kvalitě na tuzemském trhu.

 

I pro tréninky je vhodné, aby děti měli pro hru jiná trička než ta, ve kterých do herny přijdou. Jakmile se hráč potí, je vhodné, aby si na hru převlékal i trenýrky a ponožky. 
 

Instruktážní videa